Advokatavimo duomenų pagrindai, I skyrius: duomenų veikimo ciklai ir suinteresuotos šalys
Autorius: dirk 2015-03-30
Kas yra duomenys? Kaip jais naudotis advokatavimo tikslais?
Advokatavimas – tai procesas, kuriuo žmonės, grupės, tinklai ir koalicijos stengiasi pasiekti teigiamus pokyčius, darydami įtaką politikai, keisdami / formuodami visuomenės veiksmus bei nuomonę. Įrodymais pagrįstam advokatavimui duomenys reikalingi sukurti įrodymų bazei, kuri rems advokatavimo pastangas ir didins teigiamų pokyčių tikimybę.
Duomenis gali sudaryti ir neskleistina informacija, pvz.: kainos, matavimai, datos, vietovardžiai, asmenvardžiai, pavardės, adresai. Tikrus pokyčius padės pasiekti supratimas, kada duomenys gali būti panaudoti kaip įrodymai, reikalingi faktams nustatyti ar tiesai atskleisti.
Kas yra duomenų vizualizacija?
Duomenų vizualizacija yra schematinių duomenų, t. y. pateiktų lentelės, paveiksliuko arba diagramos pavidalu, pavaizdavimas. Pirminis duomenų vizualizavimo tikslas yra aiškiai ir veiksmingai perteikti informaciją vartotojams. Efektyvi vizualizacija padeda vartotojams analizuoti ir pagrįsti duomenis bei įrodymus. Sudėtingi duomenys tampa labiau prieinami, suprantami ir naudotini.
Duomenų veikimo ciklas
Dirbdami su duomenimis, kuriais stengiamasi nulemti pokyčius, pagalvokite apie veiksmingą duomenų projektą sukurti padėsiantį veikimo ciklą. Ko gero, svarbiausias duomenų ciklo suvokimo aspektas yra žodis „ciklas“, nes esama didelės tikimybės, kad, atlikę tam tikrus veiksmus pirmą kartą, grįšite į pradinį tašką ir pritaikysite apie Jūsų duomenis ir jų vartotojus gautas žinias.
Lemiamos svarbos Jūsų darbui duomenų veikimo ciklo metu turi nustatytas tikslas arba keli tikslai, projektas, prie kurio dirbate, ir spręstinas klausimas. Reikalingų duomenų tipas priklauso nuo Jūsų siektinų tikslų ir turimos informacijos. Galvodami apie tikslus, įsitikinkite, kad jie yra specifiniai, išmatuojami, pasiekiami, realūs ir įvykdomi per tam tikrą laiką (angl. SMART: Specific, Measurable, Achievable, Realistic, Time Bound). Pavyzdžiui, panaikinti badą pasaulyje yra kilnus tikslas, tačiau tikrovėje beveik nepasiekiamas: procesas savaime negali būti pasiekiamas tikslas. Tačiau, pvz., nemokamų pietų moksleiviams programa Jūsų rajono mokyklose yra tikslas, kurį pasiekti galima. Tai labai specifinis ir išmatuojamas tikslas. Galite nesunkiai sužinoti, ar jis buvo įvykdytas ir per kokį laiko tarpą.
Duomenų veikimo ciklas gali būti padalytas į tris žingsnius:
I žingsnis – nustatykite pirminius duomenų vartotojus: kas yra tie žmonės, kurie faktiškai naudosis duomenimis? Ar tai piliečiai, žurnalistai, vyriausybės pareigūnai, ar bendruomeninės organizacijos? Išsiaiškinkite, kas yra Jūsų auditorija.
II žingsnis – supraskite vartotojų sąveiką su duomenimis: kaip duomenys taps vartotojams naudinga informacija? Kaip duomenų projektas įgalins vartotojus nuveikti kažką, ko jie negalėjo padaryti anksčiau?
III žingsnis – nustatykite savo veikimo rezultatą: kaip reaguos Jūsų tikslinė auditorija? Kaip ji parems Jūsų tikslus?
Duomenų veikimo cikle žingsniai Jūsų tikslams pasiekti tobulės ir keisis, atsižvelgiant į tai, kaip auditorija supranta Jūsų pateiktus duomenis ir jais naudojasi. Tikslinei auditorijai pasikeitus, svarbu iš naujo įvertinti ir pritaikyti strategijas. Tai reiškia, kad nuolat turėsite vertinti turimus duomenis ir priemones, kuriomis naudojatės ryšiams su visuomene palaikyti. Asmenų ar organizacijų, galinčių veikti arba juntančių Jūsų pastangų rezultatus, nustatymas padės sėkmingai tvarkytis šio proceso metu.
Atminkite, kad duomenų ciklo metu:
- keisis ir tobulės Jūsų tikslams pasiekti skirti žingsniai;
- keisis Jūsų supratimas apie vartotojus ir jų poreikiai;
- nuolat reikės vertinti duomenis ir priemones, naudojamas ryšiams su visuomene palaikyti.
Suinteresuotos šalys ir tikslai
Žengdami duomenų veikimo ciklo žingsnius, turėsite nustatyti auditoriją ir suinteresuotas šalis, žinoti jų sąveiką ir reakciją į Jūsų pateikiamus duomenis. Suinteresuotos šalys yra žmonės, įsitraukę ir / arba juntantys Jūsų siekiamo pokyčio rezultatus. Tie žmonės ir yra turimų duomenų pirminiai vartotojai. Suinteresuotos šalys gali būti sąjungininkai, neutralios šalys arba oponentai. Turėsite pergalvoti, ką suinteresuotos šalys turėtų daryti su Jūsų pateiktais duomenimis.
Sąjungininkai yra įsitraukę žmonės, kurie remia Jūsų keliamus tikslus. Tai tie, kuriuos norite mobilizuoti ir į kuriuos kreipiatės, kai reikia dalyvauti susirinkimuose, pateikti turimą informaciją tikslinėms auditorijoms per jų tinklus ir naudotis turimais ištekliais. Reikia, kad sąjungininkai pritrauktų neutralias šalis ir oponentus, taip pat dalytųsi renkamais (turimais) duomenimis.
Neutralios šalys yra žmonės, kurie nei palaiko, nei priešinasi Jūsų keliamiems tikslams. Tai tie, kuriuos reikia mokyti ir paveikti tam, kad taptų Jūsų sąjungininkais. Tai pasiekiama teikiant jiems norimą ar reikalingą informaciją arba įtraukiant renkant informaciją, kuri yra reikalinga advokatavimo pastangoms palaikyti. Aktyvus neutralių šalių įtraukimas renkant duomenis yra puikus būdas mokyti pastarąsias ir patraukti savo pusėn, kad šios taptų aktyviomis sąjungininkėmis.
Oponentai yra žmonės, kurie aktyviai priešinasi Jūsų keliamiems tikslams. Tai tie, kuriuos reikia atremti. Mažai tikėtina, kad jie įsitrauks ir padės, kas pasakytina apie sąjungininkus ir neutralias šalis. Oponentus reikėtų įtraukti ir paskatinti dalyvauti individualiuose susitikimuose ir forumuose. Tai būtų puiki proga pasinaudoti įrodymais ir atremti jų debatuose minimus argumentus. Oponentams mokyti ir įtraukti pasitelkite sąjungininkų ir neutralių šalių pajėgumus.
Jūsų tikslas yra žmonės, kurie turi įgaliojimų padaryti Jūsų siekiamą pokytį. Tai gali būti ir vienas asmuo, kuris priims galutinį sprendimą, pasirašydamas įstatymą ar pakeisdamas esamą politiką; juo gali būti stambios įmonės vadovas arba stebėtojų tarybos pirmininkas. Kartais galite nežinoti, koks yra Jūsų tikslas arba neturėti su juo tiesioginio kontakto. Tokiais atvejais labai svarbu pasitelkti aktyvią suinteresuotų šalių pagalbą tikslams pasiekti ir paveikti, naudojantis Jūsų turimais duomenimis.
Galite naudotis tais pačiais duomenimis ir skirtingai juos rodyti, atsižvelgiant į tai, ką stengiatės pasiekti ir kokių veiksmų tikitės. Toliau pateikiami pavyzdžiai buvo parengti „Tactical Technology Collective“ ir DMSC informacijai apie sekso darbuotojų bendruomenės situaciją Kolkatoje, Indijoje, skleisti ir pabrėžti, kaip tie patys duomenys gali būti pateikti skirtingoms suinteresuotoms šalims.
Šis vaizdas, sukurtas „Tactical Tech“ ir DMSC, atspindi duomenis apie smurtą sekso darbuotojų bendruomenėje ir yra skirtas sąjungininkams. Jis atspindi Vakarų Bengalijos sekso darbuotojų surinktus duomenis apie smurtą jų bendruomenėje, kurie yra pateikti sekso darbuotojams suprantamu būdu. Tai yra svarbu, kadangi smurtas dažnai juntamas individualiai. Tuo siekiama, kad darbuotojai geriau suprastų, kas vyksta jų bendruomenėse, o galutinis tikslas yra juos mobilizuoti.
Šis vaizdas atspindi tuos pačius duomenis, tačiau yra skirtas oponentams. Duomenis nukreipiant į oponentus, šiuo konkrečiu atveju – į policiją, juntamas labiau konfrontacinis tonas. Užduodamas klausimas: „Esate mūsų gynėjai ar išnaudotojai?“ Lyginami smurto atvejai, patirti iš policijos pareigūnų ir vietinių chuliganų. Skaičiai apatiniame dešiniajame kampe byloja, kad policininkų daromų smurtinių nusikaltimų yra bemaž dvigubai daugiau, negu vietinių chuliganų, taigi policijai perduodama aiški žinia: „Esate blogesni už nusikaltėlius!“
Vėlgi, tie patys duomenys, tačiau šįkart parengti neutralioms šalims. Šis vaizdas atspindi tuos pačius duomenis, tačiau yra skirtas neutralioms šalims. Šiuo atveju tai – vyriausybės pareigūnai, kuriems stengiamasi pabrėžti, jog smurtas yra išmatuojamas, pateikiama regionų lyginamoji statistika.
Atsiminkite, kad sąjungininkus reikia mobilizuoti, neutralias šalis reikia mokyti, o oponentus – atremti. Visuma sudaro duomenų projektą, tad nustatykite pasiekiamus tikslus bei užduotis ir supraskite, kokių įrodymų gali prireikti.
Siekdami geriau suprasti, kas yra suinteresuotos šalys, galite atlikti šį pratimą: spektrograma suinteresuotoms šalims nustatyti ir jėgų pusiausvyrai analizuoti.
Daugiau išteklių apie duomenų panaudojimą:
Duomenų naudojimas socialiniams pokyčiams pasiekti:
Apie „Advokatavimo duomenų pagrindus“
FabRiders rengia darbo grupes, internetinius seminarus ir pataria, kaip veiksmingai naudotis duomenimis advokatavimo tikslams pasiekti, socialiniams pokyčiams ir socialiniam teisingumui užtikrinti. Tinklaraščiuose apie „Advokatavimo duomenų pagrindus“ surinkta ir skelbiama daug mūsų naudojamos informacijos. Daug duomenų yra atviri ir prieinami naudotiir kitoms šalims, pvz.: School of Data, Tactical Technology Collective ir Transparency and Accountability Initiative. Padėka Sarvenaz Fassihi už „Advokatavimo duomenų pagrindų“ sudarymą ir redagavimą bei Beatrice Martini už puikius komentarus, grįžtamąjį ryšį ir visokeriopą palaikymą.
Taip pat žiūrėkite: